mss M schatgraven gezin Siamrijst 43 Speculaas37 Rundvet ,..„„59 1/4 Edammer 109 Biskwie 25 Cacao Maïzena Vermicelli Macaroni Lucifers 47 19 18 19 21 Albert Heijn Safe Zeg, Ciska! GEZONDHEIDSTIPS WinkeSen bij Albert Heijn, dat is. ZIEN EN ZELF DOEN! Het was me het zomert je wel! 1 ABC VAN DE THEE Daarom vroegen wij onze medische medewerker: NA de wel bijzonder slechte zomer, dxe achter ons ligt, bestaat er extra aanleiding om nog eens te wijzen op het grote belang van volwaardige voeding voor de gezondheid. Het is ge lukkig zo, dat niemand in ons land honger behoeft te lijden; het gaat dan ook niet om de totale hoeveelheid voedsel, die men tot zich neemt, doch wél om de samenstelling er van. Laat uw kinderen huri^^schade inhalen Geef ze NU LEVERTRAAN! ill AARDBEIEN r. KERSEN zonder pit per blik MANDARIJNTJES SOEPASPERGES impor, S CHAMPIGNONS RAVIOLIS Eugéne Sushis 250-150 ROSE CANAD. ZALM p., but 115 SARDINES in olie pc, butje 30 PILCHARDS DtlMonle per blik 115 TONIJN STARKIST bl'up«e» 85 SCHELVISLEVER 05 KREEFI Princes per blik 305 CRA8MEAT Ma p« bin, 310 82 CORN HAKES P„t 63 13 BRINTA p« pat 56 83 TARWEGRIES 28 15 HAVERMOUT 5oo8„.„ 23 10 GROTE ONTBIJTKOEK 39 Een wereld gaat voor u open V W-Ti Bent n al obligatiehondster? Achterham gg i Allerhande oogstberichten Poezenverdriet iK ruik vis, miauw! Orchid-Natuurmest Beschuit met muisjes ALLER HA1NDE OKTOBER Hoe staat het met de voeding Hoe vullen ivij de tekorten aan Hier is zijn antwoord in de vorm van Zonder nu direct zijn toevlucht te nemen tot vitamine-preparaten, ..staalpillen", leverpreparaten en dergelijke speciale geneesmiddelen, kan men door enkele eenvoudige maatregelen zijn voeding veel in waarde doen stijgen. Wij vestigen de aandacht op een aantal voe dingsmiddelen. waarvan het belang niet algemeen bekend is. Eiwilleii ZO worden de noodzakelijke eiwitten niet alleen aange troffen in vlees en eieren. Alle soorten peulvruchten bevatten een vrij hoog gehalte aan eiwit; plaats daarom minstens eens per week een peulvruchtengerecht op uw menu. Ze zijn behalve aan eiwit zeer rijk aan vitamine B. Ook havermout bevat veel eiwit; hetzelfde geldt voor tarwebloem en brood, maar havermout is toch veel rijker aan kalk, ijzer en verschil lende vitamines. Aangezien haver mout bovendien zeer goedkoop is, mag dit eerste klas voedingsmid del eigenlijk in geen enkel gezin ontbreken. Eiwithoudende meel- producten zijn verder nog: gort, rijst, cornflakes, griesmeel, vermi celli en macaroni. Wat de vitami nes betreft, staan ze achter bij ha vermout. Kaas - gezond! Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat melk en kaas zeer I rijk aan eiwit zijn. Lang niet iedereen weet echter, dat karne- J melk precies evenveel eiwit bevat i als volle melk. en ..hangop" zelfs driemaal zo veel! Bij kaas liggen de verhoudingen precies hetzelfde: 20+ kaas bevat 31 eiwit. 40+ kaas maximaal 29%, volvette kaas maximaal 25%! Haal dus niet zonder meer uw neus op voor magere kaas; speciaal mensen, die een beetje op de „lijn" moeten passen, zijn niet ge baat met vet, doch eiwit heeft iedereen, mager of dik, nodig! Een andere rijke eiwitbron, die soms niet de aandacht krijgt, die hij verdient, is de vis. Speciaal ook visconserven vormen voedsel van de bovenste plank: zeer veel eiwit, zeer veel mineralen (kalk, ijzer, fosfor, jodium, etc.) en heel rijk aan verschillende vitamines. Versmaadt u ook vooral de olie niet. die zich soms in het blik be vindt, bijvoorbeeld bij sardines en tonijn. Deze oliën bevatten voor de gezondheid onmisbare „vet zuren". Het voedsel, dat qua eiwitgehalte alle andere met stuk ken overtreft, is de stokvis: 80% hoogwaardig eiwit (eieren bestaan voor „slechts" 13% uit eiwit!). Vergeet u vooral ook de Frionor Noorse visfilets niet. Panklaar en zonder graat. In de meeste AH- winkels verkrijgbaar. De Stichting .,Het Theebureau voor Nederland" heeft onder de titel „A B C van de Thee" een zowel naar het uiterlijk als naar de inhoud aantrekkelijk verzorgd pocket-boekje uitgegeven, dat een schat aan wetenswaardigheden be vat over de thee, die reeds van oudsher in het menselijk leven een bijzondere plaats heeft ingenomen. De tekst is verdeeld in een aantal hoofdstukjes, die ieder een aspect van de thee behandelen, terwijl de beste methode om thee te zetten, namelijk volgens de bekende „Gou den Theeregels", duidelijk wordt omschreven. Het boekje is voor de prijs van f 1.verkrijgbaar bij het Thee bureau De Lairessestraat 142 te Amsterdam. Vruchtensap in blik wij denken speciaal aan sinaasappelen-, ci troen- en grapefruit-sap is even rijk aan vitamine C als het verse produkt. Tomatensap en -puree bevat eveneens veel van dit vita mine. Ook rozebotteljam is er bui tengewoon rijk aan. Groente in blik bevat eveneens veel vitamines en dient dan ook als een uitstekend voedsel te worden beschouwd. Tracht u het groentenat, dat zich in het blik bevindt, vooral te gebruiken bij de bereiding van de maaltijden en gooi het niet weg, want dit vocht is rijk aan waardevolle bestanddelen! Gedroogde vruchten Het is niet algemeen bekend, dat gedroogde vruchten veel vita mines bevatten. Gedroogde abriko zen staan aan de spits, maar ook gedroogde pruimen, dadels en vijgen, krenten en rozijnen zijn zeer waardevol voedsel. We willen tenslotte nog de aan dacht vestigen op een voortreffe lijk voedingsmiddel: de pinda. Zowel gebrande pinda's als pinda kaas bevatten alles wat men maar kan wensen: veel eiwit en vele soorten vitamines. Het vet van de pinda is bovendien heel rijk aan de reeds eerder genoemde „gezond- heids"-vetzuren. Wij hopen met het bovenstaande u enige ideeën aan de hand te hebben gedaan, waardoor u uw voeding met zeer eenvoudige mid delen in waarde kunt doen toe nemen. De echte Lofodinsc (U wejt wel, van de Noorse Lofoden-eilandcn, waar de fijnste vis voor de zuiverste levertraan wordt gevangen). per grote fles Hl 1 c&tsual Vellen EEN tweede categorie van onmis bare voedingsstoffen wordt ge vormd door bepaalde vetten, die n i e t in reuzel, spek, boter of mar garine voorkomen, doch wel in sla olie, olijfolie en levertraan. Denkt u daarom aan uw dagelijkse lepel levertraan, die bovendien volledig in uw behoefte aan de vitamines A en D voorziet! Ieder weet, dat men voor een voldoende opname van vitami nes dient te zorgen door het eten van groenten en fruit. Speciaal het vitamine C komt eigenlijk alleen in deze groep van voedingsmiddelen voor, bovendien in aardappelen. In de nieuwe we reld van het her rijzende Rotterdam kan het u. net als mij, overkomen, dat u zich in een hagelwitte liuis- houdjas terugvindt in een droom van een keuken, heel gezellig aan het visbakken. De Nederlandse Huishoudraadorga niseerde n.l., samen met het bestuur van het Bouwcen trum een tentoon stelling over het Wonen. speciaal voor c hierbij betrokkenen, dus fabrikanten zowel als huisvrouwen. Iedereen kan hier zijn licht opsteken over de mogelijk heden van prakti sche en gezellige woninginrichting, waarbij de keuken een heel bijzondere plaats inneemt. Want op deze tentoonstelling is eveneens hel Vis- demonstratie-centrum onderge bracht. Elke dinsdag, xvoensdag en donderdag kunt u zich er tus sen 10.30 en 12.30 uur 's morgens In alle AH-winkels verkrijgbaar r.f Telkens als u bij Albert Heijn komt, vallen er voordelen -" op te delven. Werkelijke voordelen voor het gezin. U kunt ze zien, proeven en berekenen. Waar elders vindt u een kruideniersbedrijf dat als Albert Heijn de kwaliteit van elk artikel onvoorwaardelijk garandeert? Waar zijn de prijzen zo laag als bij Albert Heijn? Waar vindt de huisvrouw een zo gemakkelijke en zo winstgevende spaarmogelijkheid als de AH-klantenobligatie? Kom óók schatgraven bij Albert Heijn, u hebt er de voordelen zó voor het opscheppen! Een feestgerecht met.., Een heerlijk ontbijt met... Boffie koffie le kwaliteit 250 gram I 96 AH thee lc kwaliteit 100 gram 84 extra kwaliteit 100 gram 94 Amandelspeculaas met véél amandelen 250 gram 69 en van 2 tot 4 uur 's middags over elk vis-probleem laten voorlich ten. Vóór u het weet, fileert u zelf elke soort vis alsof het uw dagelijks werk is. stooft u, bakt u, naar hartelust. Veel geleerd en met een schat van recepten keert u huiswaarts, met het voornemen: „Zo ga ik het thuis ook doen! Het Bouwcentrum, waar het Visdemonstratiecentrum is onder gebracht, is gevestigd: Weena (tegenover Groothandelsgebouw) Rotterdam. CISKA^ Niet alleen dat u spaart door de geweldig lage prijzen bij AH, bovendien kunt u meedoen aan het unieke obligatie spaarsysteem. Hoge, vaste rente winstaandeel andere voordelen. Vraag morgen meteen in de AH-winkel alle inlichtingen over dit voor u zo aantrekkelijke sparen. 100 gram pn pik 250 gum l gum pti pik EEN wereld vol heerlijkheden, waarin u het voor het kiezen hebt. Uit alle windstreken heeft Albert Heijn de fijnste produkten, die deze goede aarde voortbrengt, voor u bijeen gebracht. Zie maar eens rond in de welvoorziene AH-winkels: u treft er wereldmerken als Heinz, DelMonte, Crosse Black- well, Agniez Ter verfijning van uw gerechten, tot meerdere glorie van uw kookkunst en tot voordeel van uw beurs. Dank zij Albert Heijn's devies: de beste kwaliteit tegen de laagste prijzen Voor exquise hors d'oeuvres voor kostelijke slaatjes Portugese sardines in olijfolie blikje 65- 38 Crabmeat Chatka per blik 310 Kreeft Princess per blik 365 Star-Kist tonijn, prachtige moot in olie per blik 85 Californische Pilchards DelMonte groot blik 115 Fancy red zalm DelMonte groot blik 345 Canadese zalm fancy pink Clover Leaf per blik 115 Ansjovis per pot 90 Schelvislever per blik 65 Sandwich spread Heinz per flacon 140- 95 Tomato Ketchup DelMonte per flacon 130 Piccalilly Heinz per flacon 175 Voor het afmaken en garneren Sauces Agniez Champignon-piquant- madère per blik 98 Worcestersauce Lea Perrins per fles 140 Marmite per pot 215-125 French capers Heinz en Cr. Blackwell per flacon 120 Currie powder Crosse Blackwell per blik 175- 80 Queen olives Crosse Blackwell per flacon 195 Voor een aparte soep Heinz soepen per blik 115 Aspergesoep per pakje 65 Champignonsoep per pakje 58 Kippenbouillonsoep per pakje 48 Kalfsbouillonsoep per pakje 58 Ossestaartsoep met stuk jes vleesper pakje 68 Franse champignons extra choix per blik 70 Californische soepasperges groot blik 89 Californische soepasperges met punten per blik 75 Soepballetjes per blik 95 Tomato paste DelMonte per blik 52 Voor tussengerechten en hoofdmaaltijd Raviolis Eugène Gras per blik 250-150 Californische slierasperges per blik 265 Californische abrikozen extra kwal. 100 gram 69 Californische pruimedanten 250 gram 75 Bahmischotel of Nassi- Gorengschotel, kant en klaar blik 110, h t blik 210 Mango Chutney Heinz per flacon 300 Tonijn vangt eters Mevr. M. Beugelïnk- Bourguignon, Jos. Haydn- laan 26 te Apeldoorn schrijft: „In Aller Hande vond ik recep ten van tonijn. Op mijn beurt wil ik u nu een origineel recept geven, dat ik een paar jaar ge leden van een Amerikaanse kreeg, die bij ons logeerde. Wij hebben het sindsdien vaak klaargemaakt en het gerecht viel bij een ieder die wij het voorzetten in de smaak. Nu u de tonijn zo gemakkelijk onder ieders bereik hebt gebracht, zal deze vis ook als gerecht zeker inslaan, want hij is bijzonder lek ker en voedzaam. Hier volgt mijn recept: 1 blik tonijn, 500 gram vermi celli (de dikste soort!), kruiden' naar verkiezing, 1 soepblokje of een sausje maken van het kook- water, boter, bloem en verse kruiden tot een hoeveelheid van Vz liter. De vermicelli in ruim water met iets zout gaar koken en uit laten lekken; het water reserveren voor het soepblokje of de saus. De ver- I micelli in een vuurvaste schotel overdoen, de tonijn in kleine stuk jes verdelen en ei-door roeren, daarna het aangemaakte en door gekookte soepje of sausje en ver volgens de bovenkant bestrooien met wat geraspte kaas. Het ge- I recht even in de oven plaatsen om licht bruin le bakken en warm ser- veren. U hebt dan een verrukke- j lijk maaltje, dat u steeds kunt variëren door voor het soepblokje een keuze te maken uit asperge-, tomaten- of champignonsoep." Willen de volgende lezeressen (lezers) van AllerHande, die zich voor een abonnement opgaven, nog even hun juiste adressen opgeven? H. Spruyt, Zandweg 17. H. Seegers, Stationsplein 4a, Th. Sinjorgo-v. Leeuwen, Den Haag. Zodra de juiste adressen bekend zijn, zal hun AllerHande geregeld worden toegezonden. Bij Alben Heijn is uw gulden meer waard Kijkt u zelf maar Zaanse Taai-Taai Fondant borstplaat Chocolade letters Fijne Rumbonen Choc, biscuits per pak 25 200 gram 45 per stuk 75 100 gram 32 100 gram 39 Tafelmargarine 3 pak 100 Zware repen [Dtlicita] 6 voor 100 Haring in tomiimiat 3 blik 100 Tijdelijke aanbieding originele Gelderse 100 gram GARANTIE. Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn n het volle bedrag terug. O geeft me wal vrouw, ik ben maar een kat en je weet toch wel dat ik dol ben, miauw, op vis, toe nou vrouw, ik hou het niet uil, met die vis voor mijn snuit, met die lucht in mijn neus word ik wild en dan, heus, weet ik me geen raad: ik klim in je rok, ik hang aan je mouw, ik krab je heus, au, nou krijg ik een tik en een schop en ik moet de tuin in nou ben ik kwaad op je, vrouw Een snikje vis maar, miauw HET goede weer in de tweede helft van september heeft de kwaliteit van de peulvruchten nog veel goed kunnen doen. Wel is gebleken, dat de schil van de groene erwten iets taaier is, dan gewoonlijk. We willen de huisvrouwen daarom adviseren spliterwlen te gebruiken, de zachte kern dus van de groene erwt. Het buitenland meldt ons een behoorlijke pruimenoogst. De prij zen zijn redelijk. Gedroogde prui men kunnen dus een welkome aanvulling van het menu opleve- De Nederlandse appelenoogst belooft goed te worden. De ver werkende industrie bereidt zich voor op een grote productie van appelmoes. Peren en pruimen hebben in ons land van het weer te lijden gehad. De conserven ervan zul len dus waarschijnlijk wel iets duurder worden. Dezelfde ver wachting hebben we ook van de tomatenprodukten. Niet alleen hier te lande, maar ook in de an dere Europese teeltgebieden heb ben de tomaten te weinig zon ge had en zijn de oogsten kleiner. i\ieuics over nieuwigheden De Firma Verkuil te Maarssen, fabrikante van de ,,Orchid-na- i tuurmest", brengt thans dit arti kel in de handel in een geheel nieuwe verpakking, namelijk in plastic tubes. Het voordeel van deze verpakking is, dat de mest stof. een droog, reukloos poeder, gelijkmatig over de planten ver- 1 stoven wordt door zachtjes in de tube te knijpen. De verpakking is hygiënisch, handig en zuinig in gebruik, terwijl de inhoud niet vochtig kan worden. De meststof zelf is zuiver natuur lijk, zodat men niet bang behoeft te zijn voor verbranding der plan ten door overdosering, hetgeen bij verschillende soorten kunstmest wel het geval is. In februari hebben de Franse j wijngaarden ernstig van de vorst i te lijden gehad. De verwachtin gen voor de wijn-jaargang 1956 zijn dan ook niet hoog gespan nen. De '55-ers beloven meer, al zijn ze nu nog te jong om te ge bruiken. In Bordeaux worden ze tegen sterk stijgende prijzen ver handeld. In verband hiermee is vermeldenswaard, dat de oudere jaargangen de thans in de han del zijnde jaargangen '52 en '53 als uitermate prijswaardig wor den beschouwd. Op de vele grote en kleine eilan den van de Pacific wordt jaar lijks meer ananas gekweekt. Door voortgezette mechanisatie zijn de kosten van verwerking van deze smakelijke en populaire vrucht zo laag gehouden, dat ook in Euro pa de conserven ervan tegen bil lijke prijzen verkrijgbaar zijn. De consumptie neemt voortdurend toe, ook het in Amerika reeds langpopulaire ananassap, ver werft in Nederland steeds meer vrienden en regelmatige gebrui kers. JOINDERS", zeggen muizen moeders, Mensen zijn vaak onze voeders, Eet hun kaas en caviaar, Maar ziet gij een ooievaar, Neemt dan dadelijk de kuiten Of men eet Hp?rhuiten

Allerhande | 1956 | | pagina 4