Kolonisten in eigen land yu| HILARITEIT OP EEN VEILING Drukke dag gehad? Verse groenten schaars? Albert Heijns Superieure Pak een blik! m AH-GROENTENCONSERVEN Nieuwe oogst! Nederlandse cartoonisten (II) OKTOBER heel wat zien. Hebben alpinos op. Maar, In die rookwolk, zit Tor met zijn gloeiende voetzolen. Mooie foto, vind ik. Mooi! KX hier heb je mij. Zie je wel: ikzelf in de grote stoel. Ik heb nog nooit zo'n lekkere vakantie gehad! Dat zat zo: de morgen voor dat we weg zouden gaan. bleef het rolgordijntje in de keuken vastzitten. Toen zeiden de vrou- wen-thuis: „Doe j ij het nou even los; dan kan het v a s t". Ik dus op het keukentrap.je. En het keukentrapje was defect. Dat zakte, toen ik bovenop stond, in elkaar en ik viel helemaal over het fornuis heen, in de hoek. Ik verstuikte iets in het been of zo. 'Uittil litj:^ anders op dan wat wolken. Ja, dat zijn de wolken. Het is een opname die Koos maakte van Ros. Ja. Ros van Wientje. Die ken jij wel: die man met dat litteken over zijn gezicht. O. maar dat had hij toen nog niet. dat is waar ook. Dat kreeg hij, toen deze foto van ae women werd gemaakt. iPÏ r/1'B'1 Nou het ging zo: Ros viel van een rotswand toen Koos een foto van hem zou maken Terwijl die Koos net op hem mikte, zeg maar, met zijn cameraatje schoot Ros los van die rotswand en viel boven op Koos. Die rotswand was erg glibberig. Ilet had net geregend; dat deed het daar steeds, regenen. En net bij die ene opklaring móést en zóu Koos die foto van Ros maken als een vlieg plakkend tegen de rot sen. Nou, en toen viel hij. Nou, toen ging het niet door. Ik moest stilzitten van de dokter. „I k zie wel niks aan die p o o t", zei hij. „maar a 1 s j e zulke hevige klachten hebt zal er wel iets mis zijn. Ga maar rustig zit- t e n". En ik had hem net zo mooi in het beeld, zegt Koos. Ik had hem midden in het beeld, maar toen hij viel en omdat ik toch nog af knipte, kreeg ik er niks anders op dan de lucht, de wolken. Mooie wolken. Regenwolken, dat zie je ^importeer' p echtf" Nou. dat heb ik toen gedaan. Heerlijke tijd gehad! Ik heb me eens lekker laten vertroetelen dooi de vrouwen-thuis. Fijn! En eens alle boeken, die ik nog wilde door nemen bijgelezen, zoals dat heet. Buiten sloeg de regen tegen de ramen. Nog nooit zo'n heerlijke vakantie gehad. Wat de vrouwen-thuis er wel van zeiden? Niet veel, nee. Als ze wat zeiden van een verloren vakantie wees ik op de regen. En ten slotte is het zo: ik voelde me best. En het hoort zo te zijn: als het gezinshoofd geluk kig is dan moeten de vrouwen- thuis het daarom al ook zijn. Hoe het nou met m'n been gaat? Best En zo héél erg was het nou ook weer nietIk heb het, eerlijk gezegd, een beetje aangedikt, hahaha Spinazie - boordevol gevuld Dubbele sperziebonen Sperziebonen - extra Hollandse snijbonen - extra Doperwten - extra fijn Doperwten - fijn Doperwten - middel fijn Doperwten - middel II extra Doperwten - middel II l>ij recepties als aperitief Conqueror Red White Douro Port Conqueror Sherry very very pale very very pale - very very dry Martini Vermouth Rosso - Bianco - Dry 6,85 en Canasta Vermouth - rood Saranto Vermouth - rood en wit Fiësta Aperitief Madeira Welsh Bros Tokaja Aszu 1948 Speciaal voor avondjes: Malaga 3,80 Samos (van het eiland) 2,45 Zoete muscaatwijn 1,95 Griekse Rode Mistella 2,30 Vinolia, rode vruchtenwijn 1,20 Meiwijn - wit 1,20 Advocaat f 2,70 Advocaat - goudmerk f 4,20 Diverse likeuren: Voorburg - Schilletje - Apricot 2.98 Boerenjongens 1,75 Besscnrood 3,20 Voor de bowl Vin blanc de table 1,75 Vinolia, Rode vruchtenwijn 1,20 Meiwijn - wit 1,20 Loupiac '53 Chateau Rouquètte 3,55 het werk en ik zat dan ook maar raar te kijken toen hij steeds met een uiterst somber gezicht zat tt mompelen. Zo van: „die héb ik, geloof ik al wel 'es gezien", en: „vin' ik niet veel 'an" en soms zo maar: „boe". Geen lachje kwam er over zijn gezicht. Ik dacht: „Zo dat is dus ook al niks!" toen hij ineens zei; „Hoe duur moeten ze zijn?" en toen verder: „Nou dan neem ik ze allemaal". Ik wankel de zo ongeveer de deur uit. J7N dan moet je déze eens even bekijken: dat is een eigen aardig plaatje. Daar staat niks zo. Een interessante foto vind ik dat nou. Koos verrekte alleen iets in de rug en hij loopt nog met een stokje, maar die foto is leuk. Jtt de serie der Neder landse cartoonisten die zich speciaal bewegen op het terrein van de hu mor, treedt ditmaal naar voren de cartoonist Teel Schaap, die zijn gete kende grapjes „onderte kent" met het figuurtje van een gedrongen, enigs zins ramachtig schaapje. Hij is een der kunstenaars die bezig is zich internati onale faam te verwerven. Pracht opname nieuwe stad £N hier heb je nou Toos en Tor (zo héét hij). In Frank rijk. Toos en Tor in Frankrijk in de auto. Zie je wel hoe nat de kap 1s. Ja, ze hadden daar regen. Zo'n auto is toch maar een mooi ding Maar je moet wel. zegt Tor. de hele dag goed opletten in zo'n auto met die Fransoosjes. Want dat zijn rak kers in het verkeer, hoor; die houden zich met ?o aan de verkeersregels als wij, weelnee: die raggen maar door elkaar heen. In tien jaar ttjds heeft men hier een hele stadsgemeen schap opgebouwd (met een filiaal van Albert Heijn!). „Onder de t o - r e n" leest men op een straatbordje. De toren waar dit op slaat, de 60 me- i ter hoge waterto ren, is er nog niet. Het Stadhuis, dat andere bestuursor ganen gastvrijheid zal verlenen even min. Wél de vier leeuwen die de en tree zuilen versle ren, prachtige oude beelden uit een Amsterdams verle den. opgesteld op blokken zandsteen, aangetroffen in een in de Noordoost polder gevonden wrak van een 17de eeuws schip. Dan is Tor 's avonds moe. En dan zegt hij: „Nou rij ik al het hele jaar door in die auto, het kreng, en dan ben je met vakantie en heb je wéér de hele dag hetzelfde; je moest mijn rug eens voelen. En me voetzolen: hoe die gloeien! Maar weet je wat die verstandige Toos daar op zegt? Die zegt: „Wat wou jij dan? Lopen soms?" Nou. en dan moet je Tor zien schrik ken. „Ben je nou helemaal!", roept hij ontsteld uit, „lopen!'". Kijk. daar gaan ze alweer; die rook wolk hier dat zijn ze, ja. Ze had den een beetje rare olie of zoiets in de machine, zegmaar. Bij soepèn: Madeira Welsh Bros f 4,75 Conqueror Sherry very very pale - very very dry 4,50 Bij visgerechten: Grevenmacher Riesling Sylvaner 1955 Graves Supérieures Vin blanc de table 24 ha land bebouwt kolonist-agrariër J. Flipse. „Ziet u daar in de verte die landbouwmachine! Nou, ongeveer tweemaal zover reikt mijn land." Bij koud vlèes, kalfsvlees, lamsvleês en kip: Haut Médoc '52 Chateau Bel Orme 2,70 St. Estèphe '53 Chateau La Tour Coutelin f 3,15 Rode Franse landwijn 1,70 Beaujolais Supérieur '53 3,15 Peulvruchten voor A.H. de wegen waarover de auto's van de moderne boeren rijden (,,een auto heb je hier nodig!") de bo men; steeds meer bruggen vervan gen de aanvankelijke tijdelijke pontjes en volgend jaar geeft de Directie de laatste percelen met huis. stallen, schuren en alles in pacht aan de gegadigden die het geluk hebben verkozen te worden. Dan is de polder vol. „Ik verbouw op mijn land, dat 24 ha groot is", vertelt de heer Flipse, „volgens een be paald omwisselingsschema zo'n zeven gewassen. Dat zijn tarwe, vlas, erwten, bie'.en en aard appelen, karwei en lucerne. Franse klaver. Ja peulvruchten lever ik ook aan Albert Heijn. Vorig jaar, dat was een goed jaar, hebben we een productie gehad van zo'n 20 ton peul vruchten. Dit jaar was alles heel wat minder: het weer van de afgelopen zomer heeft veel ku?aad gedaan. Bij ossehaas, rosbief, biefstuk, konijn, hanseend en patrijs: St. Emilion '52 Chateau Patarabét Beaujolais Supérieur '53 Bourgogne Savigny-les-Beaune '53 Algierse rode tafelwijn Dan zal het land, dat eerst in Staatsbeheer was, geheel overgegaan zijn in particuliere zorg. Dan zal met eigen kracht uit de klei en het zand van de zee nieuw schoon leven worden geboren. Boer Flipse en zijn gezin vormen een onderdee1 van dit scheppingsproces. Kolonisten- in-eigen land. Dit „bedenken" doet Ted Schaap op zijn vrijgezellen-kamer, waar hij zich dikwijls bezig houdt met het bereiden van die typische man alleen-maaltijd: gebakken eieren. „Ik kan ze gebakken niet meer zien. En gekookt knappen- ze bij mij altijd, een heel eigenaardig verschijnsel; terwijl ik toch van iedereen adviezen krijg. Het ligt natuurlijk aan de kippen." sjouwen Maar links zie je een mooi land schap met een ouwe baardmans achter een glas onder een met wijnranken begroeid afdakje; zuk- ke baardmensen kun je daar nog GEEN ANGST VOOR SCHIMMELS Even. heel even. heb ik na mijn diensttijd op een reclamebureau gewerkt: daar ben ik gauw mee opgehouden. Ik ben nu mijn eigen baasje. Dat bevalt me best. Maar hard sjouwen. En weinig lachen. En aan die eieren komt ook wel een eind: nee. ik ben nog met ver loofd of zo. Bij dessert: Loupiac '53 Chateau Rouquette Haut-Sauternes Of ik de Zaandamse omgeving en de kennissenkring daar mis? Ach. het voordeel van zo'n emigra tie in eigen land is dat je steeds nauw contact met de eigen fami- 'ue-en-zo kunt houden; dat is pret tig Mijn liefhebberijen? Och. in het verband van mijn werk, knutsel ik zo wat met de veredeling van be paalde aardappelsoorten, een heel boeiende bezigheid; dan bridgen we noga! eens met kennissen en verder hebben we hier een prach tige schouwburg. In een artikel over schimmels in het augustus-nummer van Al- 1 Ier Hande komen enkele zinsneden voor, welke aanleiding zouden kun nen geven tot misverstand. Dr. G. A. de Vries, mycoloog aan het Centraalbureau voor Schimmelcul tures te Baarn wijst er ons op. dat de spreekwoordelijke zindelijk heid van de Nederlandse huis vrouw, ieder gevaar van schim melvorming in broodtrommels kaasstolpen en keukenkasten uit sluit. Voorts wijst dr. De Vries erop, dat schimmel op vlees niet levens gevaarlijk is. Het zijn de door be paalde bacteriën gevormde gif stoffen die gevaar opleveren. Schimmelvorming op rauw of ge kookt vlees houdt echter wel bij- na steeds een aanduiding in, dat er bederf in het spel is. De termen „phytopathologie" en „mycologie" omschrijft dr. De Vries respectievelijk als de we tenschap. die zich met de ziekten der planten bezig houdt, en de wetenschap die zich met de schim mels bezig houdt. Tenslotte merkt dr. De Vries op. dat de maatregelen, welke worden genomen van de kant van de pro ducenten tegen schimmel- cn bac- teriënbederf en de controle hier op in Nederland dermate grondig zijn, dat de consument slechts zel den met een geval van bederf, zal worden fr nfrnnlieert- j ik het doen mocht van mijn baas Dan seinde ik aan Sinterklaas Dit telegram: O, zend mij dra Zo'n fijne letter tan AH. (AH chocoladeletters, fijnste Delicata kwaliteit) Die schouwburg in Emmeloord (nu ongeveer 6500 zielen; later wellicht 10.000 zo staat In de plan- nenl is onderdeel van een groot complex dat de Beurs omvat („nu al te klein; moet uitgebreid wor den") alsmede het cafe-restaurant- bedrijf annex hotel ,,'t Voorhuys". Er zijn rondom de stad grote bos- partijen aangelegd zoals ook elders op de minder goede grond in de polder; ten noorden ligt een per ceel bos van 50 ha. Er zijn een zwembad, een ferme winkelstraat en de industrie steekt reeds met verschillende rokende schoorste nen geducht de kop op. De pol der leeft! den. Ik kwam eens bij een redac teur in het begin (nu een vaste af nemen en toonde mijn tekenin gen. Hel waren er zo ongeveer dertig. Ik wist nog mets van die eigenaardigheid dat er in mijn metier nooit gelachen wordt over TN Zaandam is onlangs! winkel op de Dam met jenever worden ver- I een winkel geveild.I het daarachter gelegen kocht. Bij niet nako- waarbij een voorwaar- fabriekspand werd in men hiervan zou een de werd gesteld, die publieke veiling van boete van duizend gul- bij kopers en aöspi- de hand gedaan. den worden opgelegd rant-kopers grote hila- voor iedere dag. waar- riteit heeft gewekt riaei s uoeie op njet aan de voor- Het ging om een win. De hilariteit ont- «aarde werd voldaan, kei op de Dam te stond, toen de notaris De betekenis van Zaandam, eertijds be- als bijzondere verkoop- deze ongewone eis zit van de 124 jaar voorwaarde voor de werd pas duidelijk na oude C. Keg's Groot- winkel bekend maak- de toelichting, name- handel N.V.. en enige te, dat de toekomstige lijk dat het er om ging tijd geleden door Al- eigenaar zijn goedkeu- de slijtvergunning haar bert Heijn N.V. over- ring moest geven aan geldigheid te laten be- genomen. Het fabrieks- de volgende eis: eens houden. Er wordt im- pand „Friesland" van per drie maanden mers eerder een slijt- Kcg is Centraal Maga- moest er in het pand vergunning ingetrok- zijn van Albert Heijn ten overstaan van een ken dan uitgegeven in geworden, maar de deurwaarder één kruik ons land. AH's FIJNE CHOCOLADELETTERS Delicata chocolade - per stuk 75 (..k d. M d. W) - per stuk 48 l..k d, M J. w) grote letter kleinere letter Men gaat er naar de schouw burg; aan alle zijden wuiven langs

Allerhande | 1956 | | pagina 2